Ovoce v páře
Hlavní podmínkou k udržení zavařeného ovoce v bezvadném stavu jest zamezení přístupu vzduchu nejlepší sklenice pro kompoty jsou ty, jichž uzávěrka jest zajištěna gumou. Dvojnásobně složeny pergamenový papír se pevně přitáhne tenkým provázkem, který se kolem hrdla sklenice pětkráte obtočí.
Upotřebí-li se měchýře jako uzávěru, musí e týž delší dobu máčet a v několika vodách proprat, pak dobře utěrkou otřít, kdežto pergamenový papír se jen dobře namočí a pak otře. Též hrdla sklenic se před zavázáním utěrkou v teplé vodě máčenou otrou, pak jinou utěrkou osuší.
K vaření se vezme hrnec vyšší, nežli jsou sklenice. Dno hrnce se pokryje senem, slamou nebo utěrkami, sklenice musí býti od vnitřní stěny hrnce a tíž mezi sebou nějakým špatným vodičem tepla odděleny. Nyní nalije se do hrnce tolik studené vody, aby dopadla k uzávěrce. Pak se vrchní hrana hrnce pokryje utěrkou, aby pára nemohla unikat, a přikryje vhodnou pokličkou. Hrnec se dá na plotnu a dobře pozoruje, v který čas se voda v něm začne vařit. Poklička se při vaření nesmí odkrývat. Když bylo ovoce určitý čas v páře, hrnec se odstaví a po vychladnutí se sklenice vyndají, očistí a v suché místnosti uschovají.
Častěji se prohlédnou, a kdyby sklenice některá s kompotem se kazila, znova se povaří a dá do páry. K zamezení kysání ovoce může se přidat do cukru na 4 kg ovoce 2 gr salicylové kyseliny v prášku.
Cukr, do něhož se ovoce nakládá, vaří se na třetí stupeň a nalije se vychladlý na ovoce. Též se může teplý nalíti na ovoce v míse a teprve druhý dnes e ovoce lžící vyndá do sklenic, tím se ovoce snadněji urovná.